W Warszawie odbędzie się ważne spotkanie przywódców krajów wschodniej flanki NATO
Pałac Prezydencki przekazał we wtorek informację o zaplanowanym na piątek szczycie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Dziewiątka Bukaresztańska to regionalna inicjatywa, której celem jest koordynacja stanowisk i wymiana poglądów państw wschodniej flanki NATO. Formalnie powstała w listopadzie 2015 r. na tzw. mini szczycie NATO w Bukareszcie. W jej skład wchodzi Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowenia i Węgry.
Narada u prezydenta
We wtorek o godzinie 10.00 rozpoczęło się pilne spotkanie w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołał je prezydent Andrzej Duda w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie. W naradzie wzięli udział premier, ministrowie oraz szefowie służb.
Po spotkaniu prezydent stwierdził, że sytuacja na Ukrainie jest trudna. Polska stoi na stanowisku, że wobec Rosji należy zastosować "poważne sankcje".
– Nie oszukujmy się, sytuacja jest trudna, każdy widzi. Ukraina jest w tej chwili cały czas w bardzo poważnym zagrożeniu, a wojska rosyjskie ruszyły do tych zbuntowanych rejonów, gdzie od lat są separatyści. Teraz obecnie są separatyści są wzmacniani już przez regularnie rosyjskie oddziały – przekazał Andrzej Duda.
Polski przywódca wskazał, że w tej chwili najważniejszą kwestią jest "stać przy Ukrainie". – Każdy z nas realizuje swoje zadania w przestrzeni międzynarodowej – powiedział.
Duda wskazał, że najbliższy okres będzie czasem dalszych dyplomatycznych wysiłków Zachodu.
– Najbliższe dni będą pełne najróżniejszych konsultacji w różnych formatach. Musimy działać i uczynić wszystko, aby zatrzymać inwazję na Ukrainę. Musimy także rozmawiać o kwestiach naszego bezpieczeństw – przekazał.
Konsultacje z regionalnymi liderami
Jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełeńskim. Gospodarz Pałacu Prezydenckiego zapewnił, że Kijów może liczyć na "pełne i ponadpartyjne poparcie w walce z agresją Kremla".
Następnie Andrzej Duda konsultował się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem na temat bezpieczeństwa w regionie.